Fernando Antonio Nogueira Pessoa gimė Lisabonoje 1888 metais pasiturinčioje šeimoje. Kai jam sukako penkeri, nuo tuberkuliozės mirė jo tėvas, muzikos kritikas ir Teisingumo ministerijos pavaldinys. Motina, kilusi iš Azorų salų, ištekėjo antrą kartą (už būsimojo Portugalijos konsulo Pietų Afrikoje), ir šeima persikėlė į Durbaną, kur praėjo Pessoa vaikystė. Angliška mokykla įdiegė stiprią anglomaniją – įskaitant drabužius ir „britišką santūrumą“, kurie tapo Fernando gyvenimo norma. Be abejo, jo anglų kalba ideali (prancūzų – taip pat), o pirma išleista knyga – eilių rinkinys angliškai. Šiuo laikotarpiu viskas rašyta vien angliškai.
1905-aisiais septyniolikmetis Pessoa grįžo į Lisaboną, iš kur nebekėlė kojos visą gyvenimą. Portugalų kalba jam atrodė keista ir svetima, tačiau netrukus, 1907 metais, pradėjo rašyti portugališkai ir visiškai atsidėjo literatūrai – netgi paskelbė, jog dabar jau iki galo yra įvaldęs literatūros meno formas ir nei Shakespeare’as, nei Miltonas nebegalį jo nieko išmokyti. Bet šio laikotarpio kūryba nėra itin įdomi – tikroji jo istorija faktiškai prasideda 1914 metų kovo 8 dieną.
“Dėl kūrybos aš nužudžiau save... aš esu tuščia scena, kur įvairūs aktoriai vaidina įvairias pjeses. Aš esu slaptas orkestras, kurio instrumentai gaudžia manyje. Išpažįstu save tiktai kaip simfoniją.” Visą gyvenimą Pessoa bandė kovoti su savo tapatybės, ego krize. “Ką daryti, jei nežinai, kas esi? Jei nesupranti, kas tu per žmogus – ne bėda.”
Praėjus penkiasdešimčiai metų po Fernando Pessoa mirties jo sesuo perdavė Portugalijai garsiąją Pessoa skrynią, kurią atidarius visuomenę ištiko šokas. Daugiau nei 27000 rankraščių – poezija, proza, politiniai traktatai, sociologija, esė, romanai, lingvistika, pjesės, kritika, horoskopai etc. pasipylė iš tos Pandoros skrynios. Jo skrynia pilna fragmentų, tekstų ant vokų, ant kitos lapo pusės, ant autobuso bilietų, cigarečių pakelių etc. Viskas suskilinėję – asmenybė, kūryba, mąstymas. Fragmentiškumas, neužbaigtumas, ko gero, tiksliausiai apibūdintų jį kaip žmogų ir kaip poetą. Buvo aišku, jog teks perrašyti kultūros istoriją
Labai greitai įsitikinta, kad į Pessoa voratinklį pateko tautos, įtakingi žmonės, intelektualai ir inteligentai: 70 skirtingų žmonių (kai kas mano, kad 86), pasirodo, buvo vienut vienas žmogus – Fernando Pessoa. Iš pradžių kai kurie tyrinėtojai net manė, jog tokio asmens išvis nebuvo – tai tebuvęs tiesiog žmogaus, vardu Fernando Pessoa, vaizduotės padarinys, juo labiau, kad žodis „pessoa“ portugališkai reiškia „asmuo, persona“. Tačiau ne tik daugiau nei pusė – visut viskas jo leistame žurnale „Athena“ (1924–1925) buvo parašyta vien jo paties.
Dabar, po dvidešimties karštligiškų tyrinėjimų metų, viskas daugmaž sustojo į vietas. Kai didysis literatūros autoritetas Haroldas Bloomas įtraukė Pessoa į „Vakarų kanoną“, t. y. jo pavardę parašė greta Dante’s ir Goethe’s kaip vieną esminių Vakarų kultūros figūrų, žurnalas „Time“ reagavo skeptiškai. Bet perskaitę „Nerimo knygą“ ir inteligentai turėjo prieš Fernando Pessoa nukelti skrybėles. Poetą pradėta lyginti su Kafka, Rilke, tačiau iš tiesų jį sunku su kuo nors lyginti. Portugalai teigia, kad Pessoa pakeitė ir pačią kalbą, kad vien jo dėka net Lisabonos valytojos dabar šneka kitaip nei jų senelės.
Iš tiesų jis daugiausia rašė tik sau, palyginti mažai kas buvo išleista jam gyvam esant, portugališkai – tik viena eilių knyga „Mensagem“, patriotinis ethos, ir įvairūs straipsniai žurnaluose.
Sem comentários:
Enviar um comentário